Kalmer Tennosaare nurgake

Kuidas laulja KALMER TENNOSAARE arhiiv Kiidjärve raamatukogu-seltsimajja jõudis?

    Kiidjärve külapäeval, 25. juulil 2015, tõi Liia Tennosaar Kiidjärve raamatukogu-seltsimajja oma isa Kalmer Tennosaare (23. november 1928 Kiidjärve, Vastse-Kuuste vald – 20. september 2004 Tallinn) arhiivi. Liina ütles, et Kiidjärvel on tema isa arhiivil õige koht ja isa oleks selle üle tänulik. Aitäh Sulle, Liina, et usaldasid oma isa arhiivi meile, kiidjärvelastele!
    Kiidjärve raamatukogu 60. juubeliks, mis oli 18. veebruaril, sai meil Kalmer Tennosaare arhiiv korrastatud ja rahvale näitamiseks välja seatud.
    Kalmer Tennosaare mälestusnurgakeses on palju huvitavat materjali, mis kõik on seotud tema lauljakarjääriga ning tööga Eesti Televisioonis.
    Üpris suure osa moodustavad fännikirjad. Nende seas on palju kirju, milles sooviti saada Kalmeri fotot ja autogrammi. Onu Kalmerile on kirjutatud seoses Entel - Tenteli saatega - sooviti pileteid lõppkontserdile, saadeti iseloodud lastelaulude noote, soovitati saatesse mõnd naabripoissi või -tüdrukut, kes väga hästi laulis.
    Karbis pealkirjaga „Huvitav! Huvitav!“ on põnevamad asjad, mis annavad Kalmer Tennosaare tegemistest hea ülevaate. Seal on Kiidjärve Algkooli lõputunnistus 7. juunist 1941, Vastse-Kuuste algkooli VI klassi tunnistus 1943. aasta kevadest, Entel - Tentel Trika -Trei lõppkontserdi kava 21. juunist 1971 „Estonia” teatrisaalis, mõned fännikirjad, välisreisideks vajaminev iseloomustus Eesti Televisioonist, Kalmeri välisreiside nimekiri ja juubelite kutsed, valitsuse telegrammid 60 juubeliks jne.
    Näitusel on väljas pühendusega raamatud, meened ja medaleid, kaust ajaleheväljalõigetega, fotoalbum, Entel - Tenteli laululaste kingitud album, õnnitluskaardid, jõulukaardid, märkmikud, kassetid, välismaiste hotellide visiitkaardid, väike märgikogu, nimekaardid, mille hulgast leiab paljude tuntud inimeste nimesid. Eraldi osa moodustavad televisioonisaate „Heli jälg“ stsenaariumid, mis kõik on kirjutatud käsitsi või trükimasinal. Leidub ka noote ja kontsertide kavasid. Ainulaadseks eksponaadiks on kassettmagnetofon, millel kirjas ka Kalmer Tennosaare nimi.
    Loodame rahva huvi, sest Kalmeri nurgake on tõesti vaatamist ja lugemist väärt, mida saab teha raamatukogu lahtioleku aegadel (P-N 11-17) või ka vastaval kokkuleppel Krista Pikaga (5238882). Olete oodatud!

Krista Pikk
Kiidjärve raamatukogu – seltsimaja perenaine

Tütar Liina Tennosaar tutvumas oma isa Kalmer Tennosaare arhiiviga 03. augustil 2017

Ajakiri "Raamatukogu" 6.2017 

Krista Pikk, Liina Tennosaar, Kadri Tennosaar, Sirje Tennosaar ja Karin Pikk Kalmer Tennosaare arhiivinurgakeses 22. juunil 2018 "Kalmer Tennosaare laulud Kiidjärve mõisapargis" sündmusel (foto Eliis Rebane)